Invalidovna - Kaizlovy sady

Popisovaná lokalita zaujme nejen dětským hřištěm. Budete mít možnost srovnat starší a novou architekturu a děti jistě zaujme netradiční vodní soustava!

Popis

Dětské hřiště <b>(58)</b> se rozkládá v Kaizlových sadech. Po obvodu hřiště sice rostou stromy, ale stínu je málo. Atrakce jsou převážně dřevěné. Najdete tady např. houpačku-hnízdo, menší lanovou sestavu, kolotoč, skluzavku či kreslící tabule. V zadní části si můžete zacvičit na několika strojích. Na povrchu plochy leží kačírek nebo dlažba-tzv. „kočičí hlavy“. Za oplocením hřiště se pod stromy rozkládá menší pískový sportovní plácek s jedním basketbalovým košem nesprávných výškových parametrů (nízko nad zemí).<br>Kaizlovy sady (rostou zde převážně javory) nejsou rozlehlé, ale uvidíte tady několik zajímavostí. Pro děti bude atraktivní rybníček. Starší a dospělé mohou zaujmout dvě sochy, pomník a především monumentální objekt Invalidovny.<br>Nedaleko rybníčku nejprve narazíte na bronzovou sochu sedící dívky, nazvanou „Vzpomínka“. Před budovou Vojenského historického ústavu vás zaujme busta hraběte P. Strozziho, který se zasloužil o vybudování stavby sloužící pro válečné veterány-invalidy. Invalidovna (dnes tedy Vojenský historický ústav) představuje monumentální barokní objekt. Plány vypracoval proslulý architekt K. I. Dientzenhoffer. A dnešní stav budovy? Křídlo, které vidíte od Sokolovské ulice je opravené, křídla boční by rekonstrukci nutně potřebovala. Před budovou potěší růžové záhony. U Sokolovské ulice pak stojí památník vojáků (zákopníků), kteří zahynuli při pražské povodni v r. 1890.

Doporučujeme

V bezprostřední blízkosti stanice metra Invalidovna byl vybudován komplex převážně administrativních budov, které představují ukázku urbanismu přelomu 20. a 21. století. U budovy, kde sídlí VZP, začíná zajímavá vodní sestava, která děti určitě nadchne. Tvoří ji mělké bazény, do nichž bylo instalováno několik soch, např. plavec, potápěč či dvojice hrochů. U jednoho z bazénků stojí 2 kamenná křesla.<br />Ideální variantou je začít cestu na stanici tramvaje Urxova, projít Kaizlovy sady, navštívit dětské hřiště, prohlédnout si exteriér Invalidovny a pak pokračovat ke stanici metra, kde si prohlédnete vodní soustavu.

Sociální zařízení

Voda ano - hydrant, chemické WC.

Občerstvení

U stanice tramvaje Urxova leží několik obchodů s potravinami a u stanice metra kavárna a jídelna.

Doprava

Stanice Urxova nebo metro B-Invalidovna. Parkovat lze v ulicích kolem parku, ale parkovací místa bývají zaplňená.